RODNYJA VOBRAZY Vobrazy miłyja rodnaha kraju,               
Smutak i radaść maja!..
      
 
Jakub Kołas
    Hałoŭnaja      Słoŭniki           Spasyłki      Ab sajcie       Кірыліца      Łacinka    
Poŭny rejtynh tvoraŭ
1 (72,2%) Juraś Pivunoŭ Žuravinavy smak pani Vosieni
2 (68,5%)
3 (64,5%) Juraś Pivunoŭ Travieński doždž
4 (56,5%) Janka Kupała Šlacham žyćcia
5 (51,0%) Juraś Pivunoŭ Viaskovy vierasień
6 (51,0%) Maksim Bahdanovič Vianok
7 (51,0%) Aleh Minkin Słoŭničak rasiejska-biełaruskich adpaviednikaŭ
8 (51,0%) Ivan Šamiakin Serca na dałoni
9 (43,8%) Natalla Arsieńnieva Siahońnia
10 (43,8%) Viktar Šnip Balada kamianioŭ
11 (43,8%) Jakub Kołas Novaja ziamla
12 (43,8%) Maksim Bahdanovič Chto my takija?
13 (43,8%) Maksim Harecki U łazni
14 (43,8%) Maksim Harecki Ruski
15 (43,6%) Raisa Baravikova Barbara Radzivił
16 (43,4%) Ludmiła Rubleŭskaja Pryhody myški Pik-Pik
17 (40,9%) Maksim Tank Byłina pra kaśmičnaje padarožža Muraša-Badzini
18 (37,5%) Vasil Bykaŭ Novaja cyviłizacyja
19 (37,5%) Ciotka Michaśka
20 (34,2%) Jadvihin Š. Dub-dziadula
21 (34,2%) Branisłaŭ Taraškievič Biełaruskaja hramatyka dla škoł
22 (34,2%) Ciotka Zialonka
23 (34,2%) Janka Kupała Na Dziady
24 (34,2%) Maksim Bahdanovič Zabyty šlach
25 (34,2%) Maksim Harecki Cichaja płyń
26 (34,2%)
27 (34,2%) Maksim Harecki Strašnaja muzykava piesnia
28 (34,2%) Maksim Bahdanovič Stracim-lebiedź
29 (34,2%) Viktar Šnip Josć na Vałožynščynie vioska Puhačy
30 (34,2%) Uładzimier Karatkievič Hrubaje i łaskavaje
31 (34,2%) Ludmiła Rubleŭskaja Piarscionak apošniaha impieratara
32 (34,2%) Maksim Bahdanovič Veranika
33 (34,2%) Janka Kupała Paŭłinka
34 (34,2%) Natalla Arsieńnieva Pad sinim niebam
35 (34,2%) Juraś Pivunoŭ Nastalhija pa viečnaści
36 (34,2%) Łarysa Hienijuš Ad rodnych niŭ
37 (34,2%) Vasil Bykaŭ ŽOŬTY PIASOČAK
38 (34,2%) Słavamir Adamovič Płavilščyki rasy
39 (34,2%) Siaržuk Sokałaŭ-Vojuš
40 (23,0%) Alena Masła Tajamnica zakinutaj chaty
41 (20,7%) Janka Kupała Son na kurhanie
42 (20,6%) Anatol Ivaščanka Vieršnick
43 (20,6%) Ludmiła Rubleŭskaja Dabradziejnyja
44 (20,6%) Vincent Dunin-Marcinkievič Pinskaja šlachta
45 (20,6%) Janka Kupała Za što?
46 (20,6%) Juraś Pivunoŭ Na kładziščy
47 (20,6%) Barys Sačanka Tyja
48 (20,6%) Adam Hlobus Skryžavańnie
49 (20,6%) Maryjka Martysievič Cmoki latuć na nierast
50 (20,6%) Frańcišak Alachnovič Pan ministar
51 (20,6%) Ludmiła Rubleŭskaja Słova honaru
52 (20,6%) Raisa Baravikova Ramonkavy bierah
53 (20,6%) Jakub Kołas Husi
54 (20,6%) Viačasłaŭ Adamčyk Razvitalnaja apoviesć
55 (20,6%) Nasta Mancevič Ptuški
56 (20,6%) Jadvihin Š. Biarozka
57 (20,6%) Ludmiła Rubleŭskaja Kvietka vieranika
58 (20,6%) Natalla Arsieńnieva U kazachstanskaj ssyłcy
59 (20,6%) Jakub Kołas Dryhva
60 (20,6%) Ciotka Pradmova da zbora vieršaŭ «Skrypka biełaruskaja»
61 (20,6%) Maksim Harecki Hienierał
62 (20,6%) Łarysa Hienijuš Kufar
63 (20,6%) Siarhiej Zakońnikaŭ Čornaja byl
64 (20,6%) Maksim Bahdanovič Apaviadannie ab ikonniku i załataru...
65 (20,6%) Vasil Bykaŭ Łider
66 (20,6%) Vasil Bykaŭ Afhaniec
67 (20,6%) Ciotka Uspaminy z pajezdki ŭ Finlandyju
68 (20,6%) Todar Klaštorny Kałi asiadaje muć
69 (20,6%) Maksim Tank Kazka pra Muzyku
70 (20,6%) Maryjka Martysievič Mužčyny, jakich my vybirajem
71 (20,6%) Uładzimier Karatkievič Dzikaje palavannie karala Stacha
72 (20,6%) Ciotka Hutarki ab ptuškach
73 (20,6%) Śviatłana Aleksijevič Čarnobylskaja małitva
74 (20,6%) Ludmiła Rubleŭskaja Starasvieckija mify horada B*
75 (20,6%) Frańcišak Bahuševič Dziadzina
76 (20,6%) Usievaład Ścieburaka Krušnia
77 (20,6%) Jury Nieściarenka Ad džazu da bluzu
78 (20,6%) Maksim Bahdanovič Hłyby i słai
79 (20,6%) Aleś Palčeŭski Reks i Kazbiek
80 (20,6%) Janka Kupała Niezaležnaja dziaržava j narod
81 (20,6%) Janka Bryl Ptuški i hniozdy
82 (20,6%) Hanna Aŭčyńnikava Ad začynienaj bramy
83 (20,6%) Aleś Piśmiankoŭ Płanida
84 (20,6%) Asia Papłaŭskaja Łarysa Cimošyk: «Kałiści i ŭ nas kultura zojmie pačesnaje miesca na hazietnych pałosach»
85 (20,6%) Aleś Harun Pan Šabunievič
86 (20,6%) Frańcišak Alachnovič Biełaruski teatr
87 (20,6%) Janka Kupała Nad rakoj Aresaj *
88 (20,6%) Raisa Baravikova Sałamieja
89 (20,6%) Michaś Kavyl Pad niebam Słuččyny kachanaj
90 (20,6%) Ludmiła Rubleŭskaja Dom z draŭlanymi lvami
91 (20,6%) Uładzimier Karatkievič Čorny zamak Alšanski
92 (20,6%) Maksim Harecki Ruń
93 (20,6%) Vasil Bykaŭ Pastka
94 (20,6%) Adam Hlobus Historyja kata
95 (20,6%) Maksim Harecki Bahataja pčelnia
96 (20,6%) Vasil Bykaŭ Miortvym nie bałić
97 (20,6%) Kastuś Kalinoŭski Piśmy z-pad šybienicy
98 (20,6%) Vasil Bykaŭ Niezahojnaja rana
99 (20,6%) Jakub Kołas Krynica
100 (20,6%) Janka Kupała Moładź idzie
101 (20,6%) Uładzimier Karatkievič Leanidy nie viernucca da Ziamłi (Nielha zabyć)
102 (20,6%) Volha Hapiejeva Łitaratura mužčynskaha rodu
103 (20,6%) Ludmiła Rubleŭskaja Bałahan
104 (20,6%) Adam Hlobus Josć knihi, pračytanyja ŭ malenstvie
105 (20,6%) Frańcišak Skaryna Pradmova da Psałtyra
106 (20,6%) Juraś Pivunoŭ Maja Biełaruś
107 (20,6%) Łarysa Hienijuš Na čabary nastojena
108 (20,6%) Juraś Pivunoŭ Pramień žyćcia
109 (20,6%) Maksim Bahdanovič Muška-zielanuška j Kamaryk-nasaty tvaryk
110 (20,6%) Ciotka Skrypka biełaruskaja
111 (20,6%) Adam Hlobus sUčasniki
112 (20,6%) Jaŭhienija Janiščyc Zornaja paema
113 (20,6%) Frańcišak Bahuševič Dudka biełaruskaja
114 (20,6%) Maksim Tank Łistki kalendara
115 (20,6%) Maksim Tank Kab viedałi
116 (20,6%) Juraś Pivunoŭ Doždž
117 (20,6%) Raisa Baravikova Viačera maniekienaŭ
118 (20,6%) Janka Kupała Ci majem my prava vyrakacca rodnaj movy
119 (20,6%) Frańcišak Skaryna Pradmova da ŭsioj Bibłii
120 (20,6%) Maksim Harecki Smačny zajac
121 (20,6%) Juraś Pivunoŭ Pieršy skačok, abo Chryščeńnie niebam
122 (20,6%) Vasil Bykaŭ Intehracyja
123 (9,4%) Ciotka Chrest na svabodu
124 (9,4%) Uładzimier Karatkievič Kałasy pad siarpom tvaim
125 (9,4%) Eduard Akulin Piaščota łiŭnia
126 (9,4%) Anatol Viarcinski Dažynki
127 (9,4%) Volha Hapiejeva Rekanstrukcyja nieba
128 (8,2%) Jan Barščeŭski Šlachcic Zavalnia
129 (4,5%) Ivan Šamiakin Niepaŭtornaja viasna
2009–2022. Biełaruś, Miensk.