RODNYJA VOBRAZY Vobrazy miłyja rodnaha kraju,               
Smutak i radaść maja!..
      
 
Jakub Kołas
    Hałoŭnaja      Słoŭniki      Haścioŭnia      Spasyłki      Ab sajcie       Кірыліца      Łacinka    
Poŭny rejtynh tvoraŭ
1 (73,2%) Jan Barščeŭski Syn Bury
2 (70,0%) Juraś Pivunoŭ Žuravinavy smak pani Vosieni
3 (64,5%) Juraś Pivunoŭ Travieński doždž
4 (56,5%) Janka Kupała Šlacham žyćcia
5 (56,5%) Raisa Baravikova Barbara Radzivił
6 (51,0%) Juraś Pivunoŭ Viaskovy vierasień
7 (43,8%) Natalla Arsieńnieva Siahońnia
8 (43,8%) Aleh Minkin Słoŭničak rasiejska-biełaruskich adpaviednikaŭ
9 (37,5%) Vasil Bykaŭ Novaja cyviłizacyja
10 (34,2%) Maksim Harecki U łazni
11 (34,2%) Maksim Harecki Cichaja płyń
12 (34,2%) Jakub Kołas Novaja ziamla
13 (34,2%) Maksim Bahdanovič Vianok
14 (34,2%) Juraś Pivunoŭ Nastalhija pa viečnaści
15 (34,2%) Janka Kupała Na Dziady
16 (34,2%) Jan Barščeŭski Pra čarnaknižnika i pra cmoka, što vyłupiŭsia z jajka, zniesienaha pieŭniem
17 (34,2%) Viktar Šnip Josć na Vałožynščynie vioska Puhačy
18 (34,2%) Janka Kupała Paŭłinka
19 (34,2%) Natalla Arsieńnieva Pad sinim niebam
20 (34,2%) Łarysa Hienijuš Ad rodnych niŭ
21 (34,2%) Janka Kupała Son na kurhanie
22 (34,2%) Maksim Harecki Strašnaja muzykava piesnia
23 (34,2%) Maksim Harecki Ruski
24 (34,2%) Słavamir Adamovič Płavilščyki rasy
25 (25,0%) Ludmiła Rubleŭskaja Pryhody myški Pik-Pik
26 (20,6%) Ludmiła Rubleŭskaja Piarscionak apošniaha impieratara
27 (20,6%) Adam Hlobus Josć knihi, pračytanyja ŭ malenstvie
28 (20,6%) Frańcišak Skaryna Pradmova da Psałtyra
29 (20,6%) Maksim Harecki Ruń
30 (20,6%) Ludmiła Rubleŭskaja Dom z draŭlanymi lvami
31 (20,6%) Michaś Kavyl Pad niebam Słuččyny kachanaj
32 (20,6%) Raisa Baravikova Sałamieja
33 (20,6%) Janka Kupała Nad rakoj Aresaj *
34 (20,6%) Frańcišak Alachnovič Biełaruski teatr
35 (20,6%) Juraś Pivunoŭ Pieršy skačok, abo Chryščeńnie niebam
36 (20,6%) Jaŭhienija Janiščyc Zornaja paema
37 (20,6%) Maksim Bahdanovič Chto my takija?
38 (20,6%) Adam Hlobus sUčasniki
39 (20,6%) Frańcišak Bahuševič Dudka biełaruskaja
40 (20,6%) Ciotka Skrypka biełaruskaja
41 (20,6%) Maksim Bahdanovič Muška-zielanuška j Kamaryk-nasaty tvaryk
42 (20,6%) Maksim Bahdanovič Stracim-lebiedź
43 (20,6%) Łarysa Hienijuš Na čabary nastojena
44 (20,6%) Maksim Tank Łistki kalendara
45 (20,6%) Uładzimier Karatkievič Hrubaje i łaskavaje
46 (20,6%) Raisa Baravikova Viačera maniekienaŭ
47 (20,6%) Frańcišak Skaryna Pradmova da ŭsioj Bibłii
48 (20,6%) Maksim Harecki Smačny zajac
49 (20,6%) Juraś Pivunoŭ Doždž
50 (20,6%) Vasil Bykaŭ Intehracyja
51 (20,6%) Aleś Piśmiankoŭ Płanida
52 (20,6%) Aleś Harun Pan Šabunievič
53 (20,6%) Maksim Tank Byłina pra kaśmičnaje padarožža Muraša-Badzini
54 (20,6%) Uładzimier Karatkievič Leanidy nie viernucca da Ziamłi (Nielha zabyć)
55 (20,6%) Vasil Bykaŭ ŽOŬTY PIASOČAK
56 (20,6%) Maksim Harecki Bahataja pčelnia
57 (20,6%) Vasil Bykaŭ Pastka
58 (20,6%) Uładzimier Karatkievič Čorny zamak Alšanski
59 (20,6%) Janka Kupała Ci majem my prava vyrakacca rodnaj movy
60 (20,6%) Maksim Tank Kab viedałi
61 (20,6%) Vasil Bykaŭ Miortvym nie bałić
62 (20,6%) Juraś Pivunoŭ Maja Biełaruś
63 (20,6%) Juraś Pivunoŭ Pramień žyćcia
64 (20,6%) Siaržuk Sokałaŭ-Vojuš
65 (20,6%) Juraś Pivunoŭ Na kładziščy
66 (20,6%) Jakub Kołas Krynica
67 (20,6%) Vasil Bykaŭ Niezahojnaja rana
68 (20,6%) Adam Hlobus Historyja kata
69 (20,6%) Jadvihin Š. Dub-dziadula
70 (20,6%) Ludmiła Rubleŭskaja Bałahan
71 (20,6%) Volha Hapiejeva Łitaratura mužčynskaha rodu
72 (20,6%) Janka Kupała Moładź idzie
73 (20,6%) Maryjka Martysievič Cmoki latuć na nierast
74 (20,6%) Jury Nieściarenka Ad džazu da bluzu
75 (20,6%) Kastuś Kalinoŭski Piśmy z-pad šybienicy
76 (20,6%) Asia Papłaŭskaja Łarysa Cimošyk: «Kałiści i ŭ nas kultura zojmie pačesnaje miesca na hazietnych pałosach»
77 (9,4%) Uładzimier Karatkievič Kałasy pad siarpom tvaim
78 (9,4%) Anatol Viarcinski Dažynki
79 (9,4%) Eduard Akulin Piaščota łiŭnia
80 (9,4%) Ciotka Chrest na svabodu
81 (9,4%) Volha Hapiejeva Rekanstrukcyja nieba
2009–2018. Biełaruś, Miensk.